Kisokos
Általános tudnivalók
Ötlet benyújtása
Szavazás
Megvalósítás
Általános tudnivalók
A Részvételi Költségvetés célja, hogy a Budafok-Tétényban élők közösen dönthessenek a kerületben a fejlesztésekre szabadon felhasználható 300 millió forint elosztásáról, a fejlesztések tárgyáról. A közösségi tervezésnek és a közös döntésnek köszönhetően, a 22. kerület élhetőbb, fenntarthatóbb és vonzóbb kerületté válik.
A keretösszeg minden évben 300 millió forint, amelyhez hozzáadódik az előző évi Részvételi Költségvetés eredményhirdetése után keletkezett maradványösszeg. Ez 2023-ban 17.550.000 Ft volt, vagyis 2024-ben összesen 317.550.000 Ft forrás áll rendelkezésre.
Regisztrációra kizárólag 22. kerületi állandó vagy ideiglenes lakcímmel rendelkező, 16. életévét betöltött lakos jogosult. Az e-mail cím és a jelszó megadása után jóváhagyási linket küldünk a megadott e-mail címre. A linkre kattintva a bejelentkezés után elérhető lesz a felhasználói profil, ahol a személyes adatok megadása után lehet véglegesíteni regisztrációt.
Ötlet benyújtása
Minden állandó vagy ideiglenes, 22. kerületi lakcímmel rendelkező, 16. életévét betöltött lakos nyújthat be ötletet, miután regisztrált a Részvételi Költségvetés honlapján. A kisebb közösségek, csoportok sincsenek kizárva a kezdeményezésből, képviselő útján (megjelölve a csoportot) adhatják be ötleteiket. Lehetőség van más szervezetet is megnevezni kedvezményezettként; minden ilyen esetben felvesszük a kapcsolatot a megjelölt szervezettel, hogy nyertes pályázat esetén vállalják-e a pályázatban megjelölt fejlesztés megvalósítását.
A cél olyan projektek megvalósítása, amelyek minél több ember számára jelentenek segítséget, örömet a mindennapokban; emellett pedig szerethetőek és fenntarthatóak. Számtalan infrastrukturális fejlesztésre vonatkozó ötlet érkezik, hiszen ezek hiánya, illetve megvalósulása a leginkább érezhető a kerületiek mindennapjaiban. De ezek mellett olyan ötleteket is várunk, amelyek kulturális, edukációs, fenntarthatósági vagy közösségi célt fogalmaznak meg. Az ötletelés során tekintettel kell lenni a Részvételi Költségvetés kiírás szerinti egy projektre adható maximális összegre, valamint arra, hogy az Önkormányzat csak olyan projekteket tud megvalósítani, amelyek műszakilag-gazdaságilag kivitelezhetőek, amelyeknél nincs semmilyen egyéb akadályozó vagy gátló tényező, például a hatáskör hiánya, illetve a fenntartási-, üzemeltetési költsége is vállalható.
Néhány példa:
- használaton kívüli terem/helyiség felújítása és fenntartása, mely helyszínt biztosíthat iskolások számára színjátszás vagy egyéb szakkör szervezéséhez
- ifjúsági fesztivál szervezése önállóan vagy a Budafoki Pezsgő- és Borfesztivál keretein belül, ahhoz kapcsolódva
- (napelemmel működő telefon töltővel ellátott) okos padok beszerzése
- futókörök, szabadtéri kondipályák mentén applikációval működő szekrények beszerzése
- sporteszközök beszerzése (bérelhető a szabadtéri kondi pályáknál
- könyv cseréhez állomáshelyek kialakítása
- közösségi kertek kialakítása
- kerékpáros pihenő- és szervizpont kialakítása
- január 15. (hétfő) 12 órától 2024. március 20. (szerda) 12 óráig várjuk a javaslatokat.
A benyújtásnál fel kell tüntetni az ötlet címét, a megvalósítás pontos helyét, illetve röviden össze kell foglalni az ötlet célját. A tervezett helyszínről vagy egy máshol már megvalósult, hasonló ötletről fotó is csatolható, így mások is könnyedén azonosulni tudnak a javaslattal. Ezek mellett érdemes olyan kiegészítő információkat is megadni, amelyek növelhetik az ötlet népszerűségét, ezzel is buzdítva a lakosokat arra, hogy szavazatukkal támogassák a megvalósítását.
Érdemes feltüntetni, hogy milyen közösségi érdekeket szolgál a javaslat, valamint hogy hozzávetőlegesen hány ember életére lenne pozitív hatással, ha megvalósulna. Bízunk abban, hogy ezen információk segítenek abban, hogy minden érdeklődő számára egyértelmű legyen a javaslatok közösségre, a kerület fejlődésére gyakorolt hatása.
Ötleteit a regisztrációt követően a kozossegrekapcsolva.hu felületén keresztül a „Profilom”, majd „Ötleteim” menüpontban, az „Új ötlet feltöltése” gomb megnyomásával hozhatja létre. Az ötlet beérkezését követően automatikus visszaigazolást küldünk a regisztráció során megadott e-mail címre.
Internet-hozzáféréssel nem rendelkező lakosok számára az ötletbenyújtás és szavazás során a Szociális Szolgálat (1221 Budapest, Anna utca 10.) a Cziffra Központ (1225 Budapest, Nagytétényi út 274-276.). A kerületieket előre egyeztetett időpontban, hétköznaponként 8:00 és 16:00 óra között várják mindkét helyszínen. Időpontfoglalás a Szociális Szolgálathoz a +36-1/226-0179, a Cziffra Központhoz a +36 1/226-0559/118 telefonszámon lehetséges. A Budafok-Tétényi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat székhelyén (1225 Budapest, Nagytétényi út 276.) szintén várják az érdeklődőket ügyfélfogadási időben (hétfő: 8.00 – 18.00 óráig, kedd- csütörtök: 8.00 – 16.30 óráig, péntek: 8.00 – 14.00 óráig). Az alábbi elérhetőségen lehet időpontot egyeztetni: 06-20/529-52-65; 06-1-207-60-24. Az Adományponton is tudnak a lakosok segítséget kapni az ötletbeadáshoz, a 1222 Budapest, Nagytétényi út 68. szám alatt hétfő-csütörtök 8.00-16.30, péntek 8.00-14.00 között az alábbi számon lehet időpontot egyeztetni: 20/509-3010.
Emellett lehetséges postai úton is benyújtani javaslatokat az Önkormányzat postai címére (1775 Budapest, Pf. 109.) 2024. február 29-ig. A postán beküldött ötleteknek az alábbiakat kell tartalmazniuk: Ötlet címe, Ötlet rövid leírása (min. 500 karakter), ötlet javasolt helyszíne, ötletbeküldő elérhetősége, melyen értesíteni tudjuk a pályázat kimeneteléről (elsősorban telefonszám).
Az Önkormányzat recepcióján is le lehet adni az ötleteket, ügyfélfogadási időben, betartva az ötletre vonatkozó követelményeket.
Amennyiben ismer olyan személyt, aki szeretne részt venni a Részvételi Költségvetésben, kérjük, tájékoztassa ezekről a lehetőségekről.
A beküldhető ötletek száma nincs korlátozva.
Az Önkormányzat szakemberei megvizsgálják, hogy a beküldött ötletek minden szempontból megvalósíthatóak-e a Részvételi Költségvetés keretében. Ha szükséges, az ötletek szövegezését átalakítjuk, illetve rövidítjük annak érdekében, hogy a szavazásnál közérthető módon szerepeljenek. Ezek nem tartalmi, csak stilisztikai változtatások.
Azokat az ötletgazdákat, akiknek a javaslata valamilyen okból fennakad ezen a szűrőn, tájékoztatjuk az elutasítás okáról. A budafok-tétényi lakosok szavazással döntenek majd arról, hogy mely projektek valósuljanak meg.
Az ötlet elutasításának oka lehet:
- a megvalósítás és a 12 havi fenntartás összege meghaladja az egy projektre meghatározott maximális keretösszeget (75 millió forint)
- a nem megfelelő helyszín (például nem kerületi tulajdonú terület vagy magánterület, és más helyszínen nem megvalósítható)
- hatásköri probléma, vagyis nem Budafok-Tétény önkormányzatának hatáskörébe tartozik az adott feladat és nem lehetséges, vagy nem biztosított átvállalási szándék esetén sem a megvalósítása. Ugyanakkor vannak olyan kiemelten fontos, közhasznú ügyek, amelyben hatáskör hiányában is segítünk, amennyiben megfelelő lakossági támogatást kapnak. Ilyenek például, főleg a köznevelési-közoktatási intézmények közelébe tervezett gyalogátkelőhelyek
- jogszabályba ütközik a megvalósítása
- a projekt – az Önkormányzat vagy más beruházása által – már folyamatban van
- az ötlet magánérdeket szolgál (saját vagy egy meghatározott termék vagy szolgáltatás megvalósítása, népszerűsítése)
- megvalósításával nem érvényesül a társadalmi hasznosság elve, vagyis alig pár ember élvezheti előnyeit
- szervezet, egyesület esetében a pályázat meghaladja az 7 millió forint maximálisan pályázható keretösszeget, illetve gépjármű beszerzésére az összeghatár alatt sem lehet pályázni.
Bizonyos ötletek azért nem jutnak el a szavazásig, mert az ötletgazda például magántulajdonú területet jelölt meg a megvalósítás helyszíneként vagy alulbecsli a fenntartási költséget. Annak érdekében, hogy ezek az egyébként kiváló ötletek is esélyt kapjanak, az Önkormányzat szakemberei javaslatot tehetnek az ötletgazdának a benyújtott ötlet módosítására, de csak abban az esetben, ha kizárólag technikai részletet kell módosítani, hiszen az ötletmentés célja, hogy az eredeti ötlet megtartásával segítsünk.
A tartalmában nagyon hasonló javaslatot benyújtó ötletgazdák az Önkormányzat javaslatára dönthetnek úgy, hogy együttműködnek, így a projekt nagyobb eséllyel kerül ki győztesként a szavazási időszakban. Az alapgondolatban teljesen azonos ötleteket automatikusan összevonjuk, mely döntésről értesítjük az ötletgazdákat.
Az Önkormányzat szakemberei megvizsgálják, hogy a beküldött ötletek minden szempontból megvalósíthatóak-e a Részvételi Költségvetés keretében. (Ha szükséges, az ötletek szövegezését átalakítjuk, illetve rövidítjük annak érdekében, hogy a szavazásnál közérthető módon szerepeljenek. Ezek nem tartalmi, csak stilisztikai változtatások.)
Azokat az ötletgazdákat, akiknek a javaslata valamilyen okból fennakad ezen a szűrőn, tájékoztatjuk az elutasítás okáról. A budafok-tétényi lakosok szavazással döntenek majd arról, hogy mely projektek valósuljanak meg.
Szavazás
Mindenki szavazhat, aki állandó vagy ideiglenes 22. kerületi lakcímmel rendelkezik, betöltötte a 16. életévét, és regisztrált a Közösségre kapcsolva honlapon. Szavazni kizárólag jóváhagyott regisztrációval lehetséges. Azok a lakosok is szavazhatnak, akik nem adtak be a Részvételi Költségvetéshez kapcsolódóan ötletet.
- április 15. (hétfő) 12 órától 2024. május 6. (hétfő) 12 óráig várjuk a szavazatokat.
Minden kerületi lakos hat szavazattal rendelkezik, melyeket nem kötelező mind felhasználni.
Egykörös szavazásban dől el, hogy mely ötletek kerülhetnek be a nyertesek közé. A lakosok tetszőlegesen leadhatják szavazataikat bármely projektre. Egy javaslatra egy szavazat adható le.
Az előző évadok tapasztalatai és a lakosság visszajelzései alapján 2024-ben minimum 200 szavazat elérését követően kerülhet egy javaslat a nyertes ötletek közé.
Szavazni a regisztrációt követően a kozossegrekapcsolva.hu felületen, a főoldalon található „Szavazok” gomb megnyomása után van lehetőség a listázott ötletekre. A szavazatok véglegesítése, azaz beküldése után azok módosítására nincs lehetőség.
Internet-hozzáféréssel nem rendelkező lakosok számára az ötletbenyújtás és szavazás során a Szociális Szolgálat (1221 Budapest, Anna utca 10.) és a Cziffra Központ (1225 Budapest, Nagytétényi út 274-276.) munkatársai is segítséget nyújtanak. A kerületieket előre egyeztetett időpontban, hétköznaponként 8:00 és 16:00 óra között várják mindkét helyszínen. Időpontfoglalás a Szociális Szolgálathoz a +36-1/226-0179, a Cziffra Központhoz a +36 1/226-0559/118 telefonszámon lehetséges. A Budafok-Tétényi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat székhelyén (1225 Budapest, Nagytétényi út 276.) szintén várják az érdeklődőket ügyfélfogadási időben (hétfő: 8.00 – 18.00 óráig, kedd- csütörtök: 8.00 – 16.30 óráig, péntek: 8.00 – 14.00 óráig). Az alábbi elérhetőségen lehet időpontot egyeztetni: 06-20/529-52-65; 06-1-207-60-24. Az Adományponton is tudnak a lakosok segítséget kapni a szavazáshoz, a 1222 Budapest, Nagytétényi út 68. szám alatt hétfő-csütörtök 8.00-16.30, péntek 8.00-14.00 között az alábbi számon lehet időpontot egyeztetni: 20/509-3010.
Amennyiben ismer olyan személyt, aki szeretne részt venni a Részvételi Költségvetésben, kérjük, tájékoztassa ezekről a lehetőségekről.
Az ötletet benyújtók bármilyen, másokat nem sértő vagy jogszabályba nem ütköző módon kampányolhatnak javaslatuk mellett, például lakókörnyezetünkben személyesen, plakát, illetve szórólap segítségével vagy a közösségi média felületüket használva.
Az Önkormányzat a beérkezett szavazatok száma alapján állapítja meg a nyertes projekteket, a legtöbb szavazatot kapott javaslattól indulva sorban, addig, amíg az ötletek elérik a minimum 200 szavazatot, vagy a rendelkezésre álló költségvetési forrás el nem fogy. Az önkormányzat a sorrenden nem változtat.
- május 7-én (kedden) hirdetjük ki a győztes projekteket.
A kozossegrekapcsolva.hu felületen, a „Győztesek” menüpontban tesszük közzé a nyertes projekteket. Az ötletgazdákat a regisztráció során megadott elérhetőségek egyikén külön is értesítik munkatársaink.
Megvalósítás
A megvalósítási időszak az eredményhirdetést követően kezdődik meg, mely során felvesszük a kapcsolatot az ötletgazdával, bevonva őt a tervezési folyamatokba. Az ötletek megvalósítására az Önkormányzatnak 36 hónap áll rendelkezésére, de a végrehajtás során – ahol az ötlet sajátossága ezt megengedi – törekszünk a minél előbbi megvalósításra. Az ötletek kivitelezésének folyamatát a www.kozossegrekapcsolva.hu oldalon, valamint a kezdeményezés Facebook oldalán követhetik figyelemmel.